Polska, Drzeczkowo

tyle ciekawych rzeczy!

17 marzec 2012; 107 przebytych kilometrów




drzeczkowo



Do Drzeczkowa warto było przyjechać - tyle tu ciekawych rzeczy!

Najpierw trafiam na starą cegielnię. Dla ciekawskich - warto się tu zatrzymać i zobaczyć, jak też się cegły robi. Główny budynek co prawda zamknięty, w szybach grube folie, ale za resztę można 'zwiedzać' :))) Jak dla mnie super!

Dalej pałac w otoczeniu sporego parku - pięknie odnowiony. Z tego, co doczytałam, miało tu być centrum konferencyjne - najwyraźniej projekt zrealizowano. Ceną są niestety pozamykane na głucho bramy ;) Tuż przy drodze jest też pięknie odnowiona stara gorzelnia. Widać, że jak Polak chce, to potrafi! Wrażenia bardzo pozytywne!

Za barokową bramą widać też drewniany kościółek. Mieszkańcy akurat go sprzątają, więc można zajrzeć do środka. Wokół mały cmentarz.
Znów mówię dzień dobry panom, którzy porządkują ścieżki. Drugi do mnie, że powinnam zapytać księdza, czy mogę robić zdjęcia! No ludzie, tego to jeszcze nie słyszałam! Czy ten zabytkowy kościółek jest własnością owego księdza czy jak?! Argumentem pana jest to, że ludzie przyjeżdżają, robią zdjęcia i potem okradają! No nie! Brak słów, ja rozumiem złość mieszkańców na złodziei, bo to przykre bardzo, ale przecież nie każdy podróżnik jest złodziejem! Dziwni jacyś ci ludzie w okolicy są, mam coraz mniej chęci, żeby do nich zagadywać :(


Pałac powstał w 1869 roku za sprawą Ferdynanda von Leesen. Po nim dobra przejął syn Maciej, a następnie wnuk Horst von Leesen. Kiedy wybuchła wojna baron Horst z żoną i córkami rezydował w pałacu. Bał się Rosjan i represji z ich strony, dlatego podczas ucieczki otruł siebie i swoją rodzinę. Po wojnie dobra rozparcelowano. Pałac należał do Państwowego Gospodarstwa Rolnego i stał się miejscem organizacji letnich kolonii. W latach 1962 - 1992 w rezydencji baronów von Leesen mieściła się szkoła rolnicza. W 2004 roku pałac stał się własnością prywatnych właścicieli.

Świątynia jest murowana zbudowana na planie krzyża łacińskiego z dobudowaną kwadratową wieżą drewnianą. Dach kościoła kryty gontem. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem Tronującej, adorowanej przez rodzinę Leszczyńskich. Obraz gotycki z XV wieku.